TiskTisk

Zajímavosti

 

 

PŘEHLED NEJPODSTATNĚJŠÍCH ZMĚN V ZÁKONÍKU PRÁCE PLATNÝCH OD 01.01.2012:

 

1. Dohoda o provedení práce

 Na dohodu o provedení práce bude možné odpracovat u jednoho zaměstnavatele až 300 hodin za jeden kalendářní rok. Doposud to bylo jen 150 hodin ročně.

Výhody: Firmy snáze vytvoří pracovní místo. Vykryjí lépe potřebu sezonních zaměstnanců, nabídka práce bude dlouhodobější. Změna se vyplatí také zájemcům o dlouhodobější brigády. Díky dvojnásobnému časovému fondu si lidé legálně vydělají více peněz.

Nevýhody: V dohodě o provedení práce je nově zavedená hranice 10 tisíc korun měsíčně pro odvod pojistného, nad tuto částku budou muset zaměstnavatelé odvádět zdravotní a sociální pojištění. Dříve hranice pro odvod pojistného neexistovala. Smlouva ztrácí obrovskou výhodu, že je možné si vydělat jakoukoliv částku bez odvodu pojistného. Dohody s měsíční odměnou vyšší než 10 tisíc korun budou výjimkou. Firmám přibude i papírování.

Příklad: Člověk, který si vydělá 10 000 korun, na tom bude finančně lépe než ten, který si vydělá jen o korunu víc. Zatímco ten první zaplatí z částky jen 15procentní zálohu na daň, tedy 1 500 korun a dostane 8 500, ten druhý po odečtení všech záloh dostane 6 891 korun.

 

2. Smlouva na dobu určitou

 Smlouvu na dobu určitou je možné uzavřít až na tři roky vcelku. Se stejným zaměstnavatelem však jen třikrát, takže maximálně na devět let. Pak už to nepůjde.

Výhody: Ministerstvo práce a sociálních věcí chce chránit zaměstnance, aby mohli déle zůstat v jedné firmě, a zamezit takzvanému řetězení smluv. Dosud bylo možné práci na dobu určitou sjednat na dva roky, ale za půl roku se smlouva mohla obnovit, přičemž nebylo omezeno, kolikrát se může uzavřít.

Nevýhody: Používání smluv na dobu určitou nebude pružné a dotkne se nejvíce firem a zaměstnanců najímaných na sezonní práce. Ti budou muset po uplynutí tří smluv hledat jiné možnosti zaměstnávání.

 

3. Půjčování zaměstnanců

Do zákoníku práce se vrací možnost dočasně přidělit zaměstnance, s jeho souhlasem, k jinému zaměstnavateli, a to nejdříve po šesti měsících práce. Mzdu bude pracovníkovi vyplácet původní zaměstnavatel s tím, že ji pak bude požadovat po dočasném zaměstnavateli. Doposud bylo možné dočasně přidělit zaměstnance k jinému zaměstnavateli jen agenturou práce.

Výhody: Změna může udržet i neperspektivní pracovní vztahy, které bylo nutné ukončovat kvůli reorganizaci. I firmy novinku vítají, přidělování pracovníka je bez nutného povolení ministerstva jednodušší.

 

4. Odměna za přesčasy

 U vedoucích zaměstnanců lze ocenit práci přesčas bez omezení, u ostatních se do mzdy započte odměna maximálně za 150 přesčasových hodin v kalendářním roce.

Výhody: Pro zaměstnavatele je to změna k lepšímu. Maximálně se mohou ohradit proti označení "vedoucí pracovník", protože ne všichni zaměstnanci ve funkcích s vyšším pracovním nasazením bývají formálně označeni jako vedoucí.

 

5. Zkušební doba

 U vedoucích pracovníků bude nově až šest měsíců. U ostatních zůstává tři měsíce. Nesmí však být nikdy delší než polovina dohodnuté délky pracovního poměru. To znamená, že pokud vedoucí dostane pětiměsíční zkušební dobu, musí být jeho pracovní smlouva sjednána minimálně na jeden rok.

Výhody: Mnoho podnikatelů po prodloužení zkušební doby volalo, chtějí více času na ověření schopností pracovníka.

Nevýhody: Zaměstnanci se prodlouží doba, po kterou neví, jestli ho v podniku nechají.

 

6. Odstupné

 Nárok na odstupné při výpovědi z takzvaných organizačních důvodů se bude měnit podle doby trvání pracovního poměru.

Délka práce a odstupné:

  • méně než rok: odstupné nejméně jeden měsíční výdělek
  • rok a méně než dva roky: odstupné nejméně dvojnásobek průměrné měsíční mzdy
  • dva roky a více: odstupné nejméně trojnásobek průměrné mzdy

 Propuštěný pracovník začne dostávat podporu v nezaměstnanosti až poté, co vyčerpá odstupné.

Výhody: Firmy ušetří. Doposud se odstupné vyplácelo ve výši tří měsíčních výdělků.

 

7. Nevyčerpaná dovolená

 Dovolenou z uplynulého roku už nepůjde proplatit (jen při ukončení pracovního poměru), pracovník si ji musí vybrat. A to tak, že když mu zaměstnavatel neurčí do 30. června datum, může si zaměstnanec stanovit termín sám. Musí ale o tom dát firmě vědět 14 dnů před čerpáním volna.

 

8. Pracovní doba

 Nově pracovní směna nesmí přesáhnout 12 hodin bez ohledu na typ rozvržení pracovní doby. Doposud platilo, že u rovnoměrné pracovní doby nesměla směna přesáhnout devět hodin.

Kratší pracovní dobu, než je 40 hodin týdně, bude možné sjednat jen individuálně mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.

 

9. Konkurenční doložka

 Má chránit zaměstnavatele, aby odcházející pracovník nezneužil klíčových informací. Nově bude možné konkurenční doložku sjednat už ve zkušební době. Mění se i výše odměny za "mlčení" po dobu platnosti doložky. Zatímco doteď dostával takový pracovník minimálně stejnou mzdu, jakou pobíral ve firmě, nově mu bude vyplácena aspoň polovina.

 

10. Jiná pravidla v nemocenské

 Doba vycházek se výrazně zpřísňuje. Může být maximálně šest hodin denně a může se uskutečnit pouze mezi 7. a 19. hodinou. Konkrétní časový úsek určí lékař. Lidé trpící například duševní chorobou či onkologickým onemocněním si mohou vycházky stanovit po domluvě s lékařem sami. Je nutné si místo pobytu v době nemoci označit jménem a funkčním zvonkem, aby kontrolor nemocného našel. Jinak hrozí pokuta až 20 tisíc korun.

Pacienta může navštívit také zaměstnavatel, a to v prvních 21 dnech nemoci. Když ho opakovaně doma nenajde, může ho i propustit. Dosud hrozila jen pokuta a neproplacení nemocenské. Při výpovědi nebude nárok na odstupné.

Zdroj: http://finance.idnes.cz/jedenact-novinek-zakoniku-prace-ktere-je-uzitecne-mit-v-hlave

 

Jak podpořit produktivitu na pracovišti

Klesající produktivita zaměstnanců podrývá úspěch celé firmy. Jak tedy můžete zvýšit motivaci a produktivitu zaměstnanců? Článek popisuje šest tipů (nejen) pro malé firmy.

- Kosmetické úpravy pracoviště. I malé změny mohou hodně pomoci. Pověste obrazy, které pomohou k uvolnění. Vymalujte neutrálními barvami. Zlepšete osvětlení. Zřiďte relaxační koutek. Zajistěte ergonomický nábytek.

- Podpora rozvoje zaměstnanců. Zaměstnanci chtějí zlepšovat své znalosti a dovednosti. Podporujte účast na seminářích, zapojte zaměstnance do univerzitních kurzů. Vzdělávejte také napříč jednotlivými odděleními.

- Umožněte autonomii a kreativitu. Důvěřujte svým lidem a dávejte jim důvěru najevo. Vyzývejte ke sdílení myšlenek.

- Liberální odměňování. Nezapomínejte veřejně děkovat za dobrou práci a odměňovat alespoň malými pozornostmi.

- Jasné pracovní odpovědnosti. Nic neničí produktivitu tak jako zaměstnanec, který neví, čeho má v rámci své role dosáhnout.

- Nezakazujte sociální sítě. Některé výzkumy ukazují, že krátké surfování po internetu nebo sociálních sítích podporuje produktivitu zaměstnanců.

Zdroj: EduCity CZ

 

05.07.2011

Je nová kariéra správná volba?

Blížící se konec ekonomické krize přivádí řadu lidí k úvahám o změně zaměstnání, zejména pokud se v tom současném potýkají s přílišným objemem práce a vysokou hladinou stresu. Co když ale nehledáte jen nové místo, ale celkově novou kariéru?

Nový začátek může být lákavý a také se vyplatit, je však třeba mít oči otevřené. Není to vždy jednoduchá cesta. Článek proto přichází s několika doporučeními, jak uspět v nové kariéře.

- Udělejte krok zpět. Než se vrhnete na nové příležitosti, zhodnoťte svou současnou situaci a ujistěte se, že změna kariéry je pro vás to pravé. Ujasněte si svou motivaci.

- Dobře se připravte. Máte-li pocit, že vaše současná kariéra není slibná, snadno přesvědčíte sami sebe, že jakákoli jiná možnost bude lepší. To však nemusí být pravda. Dobře se předem seznamte s odvětvím, do kterého byste chtěli vstoupit, a uvažujte o potenciálních překážkách.

- Hledejte radu. Sejděte se s někým, kdo pracuje v oboru nebo na pozici, která vás zajímá. Mluvte o tom, jak začínali, čemu čelili a co vám mohou poradit.

- Znejte sami sebe. Zhodnoťte své současné dovednosti a zkušenosti a stejně tak ty, které budete potřebovat navíc. Ujasněte si, jak je můžete získat.

- Změnu provádějte pomalu. Hledejte příležitosti, při nichž si můžete svou novou kariéru otestovat. Můžete zkusit některý dobrovolnický nebo krátkodobý projekt.

- Buďte realističtí. Bez ohledu na ekonomickou situaci nemůže změna kariéry proběhnout přes noc. Žádá si více času, zejména pokud budete potřebovat nové dovednosti a budete se k svému cíli muset vypracovat z nejnižší pozice.

                                    -------------------------------------------------------------------------------------------
23.6.2011
7 tipů pro lepší komunikaci na pracovišti
Komunikace není jen záležitostí slov, ve skutečnosti z větší části probíhá neverbálně. Patří také mezi základní vůdcovské dovednosti. Jak tedy mohou vůdcové zlepšit své komunikační dovednosti?

- Poskytujte jasné informace.
Pečlivě plánujte svou komunikaci tak, abyste sdělovali správné informace a ve správném objemu, a ostatní vám tak mohli rozumět.

- Komunikujte upřímně.
Místo toho, abyste říkali věci, které nejsou zcela pravdivé, raději říkejte méně.

- Propojujte verbální komunikaci s neverbální.
Nevysílejte smíšené signály. Vědomě pracujte na propojování slov s řečí těla.

- Naslouchejte.
Chcete-li skutečně sdílet informace s druhými lidmi, musíte slyšet, o čem komunikujete. Většina konfliktů vzniká právě kvůli špatnému naslouchání.

- Ptejte se.
Je to dobrý způsob, jak si ověřit, že rozumíte a jednat správně. Také druhá strana získá příležitost vyjasnit, co říká. Ujistěte se však, že vaše otázky budou k tématu.

- Nechte druhé mluvit.
Jen málo věcí dokáže otrávit jako jediný člověk dominující konverzaci. Taková konverzace se pak stává monologem a ztrácí pozornost druhých.

- Je-li to třeba, zapojujte se do obtížných rozhovorů.
Nevyhýbejte se složitým hovorům, protože byste tím situaci pouze zhoršili. Najděte si čas a připravte si, co řeknete. Snažte se být otevření a vyvarovat se konfrontačního tónu. Zajímejte se o zpětnou vazbu.
 
                                    -------------------------------------------------------------------------------------------
 
09.05.2011
 
5 zlatých pravidel týmové spolupráce
V každé organizaci bez ohledu na velikost musejí různí lidé s různými zkušenostmi být schopni pracovat dohromady a přinášet výsledky. Je proto třeba držet se několika základních pravidel efektivní týmové spolupráce.

- Hledejte věci, na kterých se lidé snadno shodnou jako na základu. Důležité je to zejména ve velkých organizacích, kde se snadno sklouzává k soustředění na aktivity pouze jednotlivých oddělení bez uvážení celkového poslání organizace.

- Uznávejte dobrou týmovou práci.
Je příliš jednoduché přičítat týmový úspěch jen vůdci nebo konkrétním jednotlivcům. Většiny výsledků dosahují celé týmy, což byste měli také umět ocenit.

- Snažte se, aby si spolupracovníci lépe rozuměli. Vyzývejte zaměstnance, aby nepodléhali stereotypům a pomáhejte jim lépe chápat různé pohledy různých lidí na jednotlivé problémy a výzvy.

- Soustřeďte se na přispění všech. To, že se lidé dívají na stejné věci různě, není nic špatného. Naopak je to výhoda pro týmovou spolupráci.

- Nečekejte výsledky okamžitě. Týmy potřebují čas, aby se naučily efektivně pracovat. Na rozvoj týmové spolupráce proto nahlížejte jako na dlouhodobý projekt, v němž malé, postupné kroky mohou vést k velkým výsledkům.

                                      -------------------------------------------------------------------------------------------

02.03.2011

Pracovní prostředí - pozitivní vliv barev a uspořádání

Zaměstnavatel je povinen zajistit, aby pracoviště bylo prostorově a konstrukčně uspořádáno a vybaveno tak, aby pracovní podmínky pro zaměstnance z hlediska bezpečnosti, hygieny a ochrany zdraví při práci, odpovídaly bezpečnostním požadavkům a hygienickým limitům na pracovní prostředí a pracoviště, zejména aby:

 a) místnosti pro práci, chodby, schodiště a jiné komunikace měly stanovené rozměry a povrch a byly vybaveny pro činnosti zde vykonávané;

b) pracoviště bylo řádně osvětleno, pokud možno denním světlem, mělo stanovené mikroklimatické podmínky, zejména pokud jde o objem vzduchu, větrání, vlhkost, teplotu a zásobování vodou;

c) prostory pro osobní hygienu, převlékání, odkládání osobních věcí, odpočinek a stravování zaměstnanců měly stanovené rozměry, provedení a vybavení;

d) nouzové východy a dopravní komunikace k nim byly stále volné;

e) v prostorách uvedených v písmenech a) až d) byla zajištěna pravidelná údržba, úklid a čištění;

 f) pracoviště bylo vybaveno v rozsahu dohodnutém s příslušným zařízením poskytujícím závodní preventivní péči, prostředky pro poskytnutí první pomoci a vybaveno prostředky pro přivolání zdravotnické záchranné služby.


Úloha barev v pracovním prostředí

Význam barev pro člověka nespočívá pouze v jejich estetické hodnotě, ale jsou u řady profesí také nositelem určité funkce a komunikačního kódu. V praxi byl rovněž prokázán pozitivní vliv vhodného barevného uspořádání na pracovní výkon a pohodu.

Lidský zrak je schopen rozlišit zhruba 150 barevných odstínů. Celé spektrum barev, které vnímáme, vzniká mísením tří barev světla – modré, zelené a červené. Pro barvy je dále charakteristický tzv. barevný kontrast, který ovlivňuje vjemy jednotlivých barev – světlý předmět na černém pozadí vnímáme jako světlejší než na pozadí šedém.

Podrobné výzkumy prokázaly, že barvy mají vliv na fyziologické a psychické procesy – ovlivňují například náš krevní tlak, frekvenci dýchání, emoce a pozornost. Teplé (jako je červená či žlutá) mají aktivizující účinek, studené (modrá, zelená) vzbuzují dojem klidu a chladu. Světlé barevné odstíny vyvolávají pocit vzdušnosti a odlehčenosti, tmavé odstíny pak pocity uzavřenosti až tísně.

Při praktickém řešení barevné úpravy pracoviště musíme především respektovat druh pracovní činnosti, velikost a charakter prostoru, barvy předmětů se kterými pracujeme a kvalitu osvětlení.

Pro práce fyzicky namáhavé jsou vhodné teplé odstíny barev okolního prostředí (žlutá, okrová), při práci duševního charakteru volíme barvy s uklidňujícím účinkem (zejména modrá). Manipulujeme-li s malými předměty resp. detaily a při činnosti zrakově namáhavé dáme přednost barvám studeným (modrozelené, zelené tóny).

Barvy mají vliv na vnímání prostoru, jeho velikosti a tvaru. Příkladem je užití světelných odstínů tam, kde chceme prostor opticky zvětšit. Pro stropní plochu volíme výhradně světlé tóny, nejčastěji však bílou. Stejně přistupujeme i k barevnému řešení sloupů a nosných částí stropu. Při volbě barev pro velké plochy prostoru je třeba se zásadně vyhnout materiálům s vysokým leskem, které by mohly způsobovat druhotné oslnění. Barva podlahy více koresponduje s barvou zařizovacích předmětů, zejména s nábytkem – je-li vybavení světlé, volíme pro ni barvu tmavší.

Při nedostatku, jak denního tak umělého, světla je třeba zvolit světlé barvy interiéru. Při opačném jevu – přesvětlení prostoru a pracovní plochy volíme tmavší s malou schopností odrážet světlo. U práce s počítačem je jedním z nejdůležitějších parametrů poměr jasů jednotlivých ploch v zorném poli a vhodné řešení zábran oslňování.

Barvy v neposlední řadě volíme i s ohledem na tepelné poměry (tj. mikroklima pracoviště). Ochlazovací efekt na organizmus člověka mají pomocí fyziologických a psychických procesů studené barvy – především odstíny modré. Naopak v pracovním prostoru s nízkou teplotou je třeba využít barev teplých a sytých.

Existují pracoviště, kde je předem dáno personální obsazení – a to především z hlediska pohlaví. Tam lze uplatnit poznatek, že ženy na rozdíl od mužů dávají přednost barvám teplým. Podobným kritériem je i věk – starší osoby preferují odstíny tlumené, mladší pak pestré a syté.

-------------------------------------------------------------------------------------------

27. 01. 2011

Květiny v pracovním prostředí

Ve vzduchu, který lidé běžně v kancelářích dýchají, se nachází na 300 druhů těkavých organických látek. Zdrojem těchto látek jsou koberce, nátěry na zdech nebo lepené tapety, nový nábytek, ale i faxy či kopírky. Dokonce i lidské tělo produkuje izopren, aceton nebo methanol. V důsledku tohoto "chemického koktejlu" trpí stále více lidí bolestmi hlavy, únavou, pálením očí a dýchacími problémy. Lékaři i architekti se shodují, že jedním z řešení mohou být pokojové rostliny.

Výsledky mnoha studií ukázaly, že rostliny dokáží snižovat množství škodlivých látek, zlepšují kvalitu prostředí zvyšováním vzdušné vlhkosti a snižují množství prachu.

Zelené rostliny ovlivňují především vlhkost vzduchu v kancelářích. Odborníci doporučují vlhkost kolem 40 procent. V mnoha budovách, a zvláště v topném období v zimě, klesá tato hodnota někdy až pod 20 procent. To vysychají sliznice a obranyschopnost se ztrácí. Proto mají zelené rostliny velmi pozitivní vliv. Rostlina reguluje svou vlastní rovnováhu vypařováním vody z listů, a tak napomáhá regulovat i vlhkost vzduchu ve svém okolí. Přitom výhodou rostlin proti zvlhčovacím přístrojům je jejich samoregulace.

Pokojové rostliny také skvěle filtrují prach. Prach způsobuje zdravotní problémy, obsahuje nebezpečné mikroorganismy a alergeny. Pokojové rostliny fungují jako přírodní filtr, který zachytává prach ze vzduchu. Zdravá rostlina dokáže snížit množství prachu ve vzduchu až o 20 procent.

Z lékařského hlediska snižují rostliny také únavu očí tím, že odrážejí žlutozelenou část spektra, a to oči uklidňuje. Odborné studie prokázaly, že květiny pomáhají snižovat obtíže způsobené takzvaným syndromem nemocných budov. Velké budovy, kde jsou všechny kanceláře a stoly stejné, může zeleň změnit. Rostlina vnese změnu rytmu a její barva uklidňuje.

 V místnosti s květinami klesá únava lidí až o 20 %, bolest hlavy se může snížit o 30 % stejně jako pocit sucha a bolesti v krku. Kašel se podařilo snížit někdy až o 40 % a všeobecně klesl výskyt chřipkových onemocnění, které, zvláště na pracovištích s větším počtem zaměstnanců, neustále hrozí.

Výhodou kvetoucích i zelených rostlin v místnosti je i jejich funkce estetická. Zvyšují atraktivitu prostředí, nezpůsobují žádný hluk. Přitom péče o ně je nenáročná.

Byla vytvořena studie populárních pokojových rostlin zkoumající jejich efektivitu v odstraňování molekul formaldehydu. Kvetoucí rostliny jako gerbera nebo chryzantéma byly velmi účinné v odstraňování benzenu ze vzduchu v místnosti. Dobré "výkony" podávají i Dracaena Massangeana, SpathiphyllumGolden Pothos.

Rostliny odebírají škodliviny ze vzduchu malými otvory ve svých listech. Při odstraňování toxických výparů jsou však stejně užitečné listy, kořeny a půdní bakterie uváděných rostlin. Účinnost lze dále zvýšit kombinací přírodních procesů s moderními technologiemi - např. kombinací ventilátoru a aktivovaného uhlíku s rostlinou v květináči. Kořeny rostliny rostou přímo v aktivovaném uhlíku a pozvolna neutralizují v něm absorbované chemikálie zatímco ventilátor celý proces urychluje.

I my všichni můžeme používat doma nebo v kancelářích tyto rostliny a zlepšit si tak vzduch, který dýcháme - bude nám lépe a budeme pracovat efektivněji a s radostí. Nejúčinnější rostliny v odstraňování formaldehydu, benzenu a trichloretylénu ze vzduchu by měly být:

Chamaedorea Seifritzii - Palma horská
Aglaonema Modestum - Chinese Evergreen
Hedera Helix - Břečťan popínavý
Gerbera Jamesonii - Gerbera
Dracaena Janet Craig - Dračinec (dracéna)
Dracaena Marginata - Dračinec (dracéna)
Dracaena Massangeana - Dračinec (dracéna)
Sansevieria Laurentii - Tchýnin jazyk
Chrysantheium Morifolium - Chrysantéma
Spathiphyllum Mauna Loa - Toulcovka (Lopatkovec)
Dracaena Warneckii - Dračinec (dracéna)

Fíkusy, břečťany, pokojové kapradiny, růže nebo třeba fialky mají zároveň vliv i na lidskou psychiku - ovlivňují náladu, zvyšují chuť do práce, snižují stres, zvyšují produktivitu a mají pozitivní vliv na celkovou zdravotní kondici člověka. 
 

                                  -------------------------------------------------------------------------------------------

20.11.2010

Time management

Nedostatek času je pro mnoho lidí problém, se kterým se nedokáží vypořádat. Přitom stačí dodržovat několik základních pravidel, které shrnuje time management. Time management je způsob, jak si uspořádat čas a jak s ním hospodařit. Tou nejzákladnější radou je plánovat a to tak, aby byl čas využit co nejefektivněji. Se správným načasováním získáte dvě až tři hodiny navíc každý den. Vycházejte z toho, že v běžném pracovním dni je pouze 60% aktivit plánovaných a 40 % připadá na aktivity spontánní a neočekávané. Pokud se ucházíte o zaměstnání, které vyžaduje precizní plánování a schopnost pracovat pod časovým tlakem, bude se Váš potenciální zaměstnavatel zajímat o to, jak jste schopni se svým pracovním časem nakládat.

Time management je moderní vědní disciplína, která řeší člověka z pohledu jeho činností v čase. Firmy pořádají pro své zaměstnance kurzy time managementu, kde se zaměřují nejen na plánování času, ale celkově na životní styl, vztahy na pracovišti atd. a vytváří seznam zásad, kterými se má úspěšný pracovník řídit. Principy a techniky správného plánování času nejsou nijak náročné, jde především o to, abyste si je dostatečně osvojili a staly se nedílnou součástí vašeho života. Jen tak budou skutečně efektivní.

1) Vytvořte si seznam priorit
Zastavte se a v klidu se zamyslete, co je pro vás nejdůležitější. Vytvořte si žebříček svých priorit a snažte se svůj čas plánovat tak, abyste svým hlavním úkolům mohli věnovat tolik času, kolik si přejete. Nejde jen o to, abyste stihli vše, co potřebujete udělat, ale abyste to navíc zvládli bez stresu a s uspokojením.

2) Úkoly si napište
Napište si na papír seznam úkolů, které jsou před vámi. Připište k nim vše, co vás k jejich realizaci napadá, a uvažujte, kolik času vám jejich vypracování zabere. Dostanete tak úkoly ven z hlavy, což vám pomůže zbavit se stresu. Máte-li před sebou nějaký velký úkol, rozložte si ho na menší části. Ty si časově rozplánujte tak, abyste jej celý bez problémů stihli.

3) Nepřeceňujte se
Dejte pozor, abyste si na svá bedra nenaložili příliš velký náklad. Buďte nekompromisní a držte se hesla: Co mohou udělat jiní, ať udělají jiní. Uvažujte o svých schopnostech reálně. Pokud je úkol nad vaše síly, nebojte se ho odmítnout. Je to jednodušší než později vysvětlovat, že s ním nemůžete hnout. Když se však náročnému úkolu vyhnout nemůžete, nestyďte se požádat někoho o pomoc.

4) Naplánujte si den
Večer si napište vše, co musíte následující den splnit a časově si činnosti rozvrhněte. Vypozorujte na sobě, kdy v průběhu dne jste nejaktivnější, kdy vám jde práce nejlépe a snažte se nejdůležitější úkoly plánovat právě na tuto dobu.
Nezapomeňte, že pro úspěšné hospodaření s časem je důležitý také spánek a relaxace. Jste-li nevyspaní a vyčerpaní, práce vám jde pomaleji.

A ještě několik rad, jak jednoduše ušetřit pár minut každý den:
                                                                                                                                                                                                                    - Budík je váš přítel!
Je to jedna z nejlepších pomůcek pro řízení času. Když vám ráno zazvoní u hlavy, vstaňte. Budete tak mít dostatek času na přípravu do nového dne a třeba i na dokončení restů ze dne předešlého.

- Pořiďte si diář!
Je to skvělá pomůcka pro úspěšné řízení času. Zaznamenejte si do něj, kdy je třeba něco udělat, zařídit či projednat. Noste jej vždy s sebou, ať máte potřebné informace vždy po ruce.

- Využijte čekání produktivně!
Člověk stráví velkou část dne čekáním. Mějte s sebou vždy knížku nebo si připravte jinou činnost, kterou můžete ve volných chvílích provádět. Nedělejte ale důležité věci, na ty potřebujete klid a dostatek času.

- Mějte pořádek ve svých věcech!
Ušetříte spoustu času, když nebudete muset stále hledat, co potřebujete k práci. Udržujte si věci na svém místě.

- Nenechte se vyrušovat od práce!
Když se potřebujete na něco soustředit, ztlumte si vyzvánění na mobilním telefonu, vypněte ICQ, poproste lidi, kteří jsou kolem vás, ať se ztiší a nemluví na vás. Práce vám půjde lépe.

- Nezapomeňte si dát přestávku!
Když už vám jde práce pomalu a těžko se na ni soustředíte, vypněte na chvíli, odpočiňte si.

- Odměňte se!                                                                                                                                                                             Udělejte si radost. Tím se pozitivně motivujete do další práce.
 

-------------------------------------------------------------------------------------------

12.11.2010

Headhunting

Cílem headhunterů se proto stávají nejčastěji odborníci v nejžádanějších oblastech, popř. vrcholoví manažeři.

Tento způsob vyhledávání zaměstnanců se od klasického náboru liší zejména tím, že se firma snaží obsadit velmi specifickou pozici velmi specifickým člověkem. Často jde o náročnou práci, která vyžaduje nejen značné zkušenosti, ale pro její dobré vykonávání je třeba disponovat i určitými povahovými vlastnostmi či dovednostmi.
Člověk, který je pro takovou pozici vhodný, často necítí potřebu hledat nové zaměstnání, a proto nereaguje na běžné způsoby oslovování. Je možné, že až ve chvíli, kdy ho osloví headhunter, zjistí, jak vysokou má vlastně cenu na trhu práce.
První kontakt s potenciálním novým zaměstnancem proběhne většinou po telefonu a nezřídka v pracovní době. Samozřejmostí je headhunterova naprostá diskrétnost, aby neohrozil osloveného ani klientskou firmu, pro kterou pracuje.                                                                                                                                                                                     Na jednu obsazovanou pozici se vždy oslovuje několik kandidátů, jejichž výběr se, po osobní schůzce a rozhovoru o pracovních představách, zúží. Následně si firma sama vybere kandidáta, který splňuje její očekávání. Pokud vás tedy někdy osloví headhunter, neznamená to automaticky, že máte jistou nabídku lépe placené práce. Je třeba, abyste přesně vyhovoval(a) požadavkům zadávající firmy a samozřejmě, aby vám firma nabídla dostatečně motivující podmínky.
Stává se tedy, že ze spolupráce s headhunterem nová a lepší práce při prvním kontaktu nevzejde. Personální agentura však s Vaším svolením vede Vaše osobní data ve své databázi a může Vás oslovit při další vhodné příležitosti.                                                                                                                                                                                        Tento způsob získávání nových zaměstnanců je velice efektivní a firma obsadí pracovní pozici tím nejlepším, koho může dostat. Vyvstává tedy otázka, proč není headhunting využíván v mnohem větší míře? Odpověď je jednoduchá. Protože jde o cílené vyhledávání, musí zprostředkovatelská společnost provést průzkum pracovního trhu, najít vhodné kandidáty (což je často velmi náročné), navázat s nimi osobní kontakt a ověřit si jejich kvality. To všechno je samo o sobě značně nákladné, a proto je i cena za jednu obsazenou pozici dost vysoká. Jde nejspíš o jedinou, ale zato hodně podstatnou nevýhodu.
 

-------------------------------------------------------------------------------------------

30.10.2010

Soft skills

Jedná se o termín, se kterým se dnes velmi často setkáváme a to nejen v inzerátech na pracovní pozice. Zahrnuje soubor osobnostních vlastností a dovedností, které jsou často nezbytným předpokladem pracovního úspěchu. Jde o kvality, které se ve školách či kurzech obvykle nenaučíte, lze je však různými dostupnými metodami rozvíjet.

Analytické myšlení
Jedná se o schopnost rozpoznat a řešit problémy. Pro mnoho lidí je právě rozpoznání toho, že něco je problémem, velmi obtížné. Při generování řešení lze doporučit neupínat se na první řešení a zvážit všechny možné i nemožné varianty.

Komplexní myšlení
Jde o schopnost vidět problémy v souvislostech, pracovat s údaji z jiných oborů, navrhovat řešení, která nejsou účelově zaměřena pro jediný obor. Je to nazírání na problém z různých hledisek.

Komunikativnost
Tím je myšlena nejen komunikace se zákazníkem a klienty, ale zejména komunikace uvnitř firmy, která ovlivňuje snad všechny aspekty firemní práce. Jistě, komunikovat dokáže přece každý, ale jde o to, jakým způsobem. A pro některé pracovníky může být komunikování nepříjemného obsahu kolegovi daleko horší než třeba hrozba snížení platu. Komunikaci je možné trénovat téměř v každé situaci v denním životě, rozhodující pro Vaše přijetí je zřejmě komunikace u pracovního pohovoru, proto zaměřte svou přípravu právě na ni.

Kreativita
Tato dovednost je vyžadována nejen u profesí a oborů, které jsou označovány jako tvůrčí. Kreativita umožňuje nalézat nová řešení. Velmi vhodná je u pracovních pozic, které mají za úkol tvořit nové projekty nebo postupy. I když se Vám bude zdát, že společnost stejně nakonec vybere nejvíce osvědčené řešení namísto Vašeho skvělého, nového, nezoufejte, časem jistě dojde i na nová řešení.

Organizační schopnosti
Organizační schopnosti znamenají zejména plánování času a práce. Člověk by měl být schopen stanovit priority pracovních úkolů a naplánovat průběh práce tak, aby byla splněna dobře a v termínu. Znamená to nejen práci s vlastním časem, ale také schopnosti zadávání práce členům týmu a jeho vedení. Dobrý manažer se tak soustřeďuje na důležité a podstatné úkoly, které však není potřeba vyřešit ihned a pod tlakem, jinak se jeho práce změní na „hašení“ hořících problémů a maličkostí namísto těch opravdu důležitých.

Pracovitost
U přijímacího řízení zcela jistě odpovíte, že jste pracovití. V reálné práci je však pracovitost velmi závislá na konkrétní náladě pracovního týmu a náplni práce. Je velmi obtížné dosáhnout vysoké pracovitosti u úkolů, které Vám připadají jako nudné a nezajímavé. Ale i zde je možné přistupovat k problémům aktivně a snažit se soustředit ve­škerou svou energii na dobrý výsledek. Samozřejmostí u vedoucího pracovníka by měla být schopnost nadchnout pro práci ostatní a přenést na ně svůj pracovní zápal.

Řešení konfliktů
Existuje mnoho strategií k řešení různých konfliktů od vyhýbání se takovým situacím po neochotu k jakémukoliv kompromisu. Základem by proto měla být schopnost řešit konflikty aktivně a přistupovat ke konfliktu jako k cestě nalézání řešení. V konfliktu není zájmem prosadit svůj názor, ale dospět k řešení, které je výhodné pro organizaci, v níž působíte. To se týká také řešení osobních konfliktů.

Schopnost empatie
Empatie znamená schopnost vcítit se do pocitů druhých lidí a také do toho, jak mohou reagovat na různé situace. Měla by být základem pro dobrou komunikaci a je dobré se jí zabývat nejen ve chvílích, kdy sdělujeme nepříjemné skutečnosti druhé osobě. Je třeba se zamyslet nad tím, jaký dopad může mít naše konání a hlavně nad tím, že některé, byť i dobře míněné výroky, mohou být pochopeny zcela jinak.

Týmová práce
Týmová práce v sobě zahrnuje mnohé další soft skills. Je užívána zejména tam, kde je předpoklad, že práce v týmu ušetří čas i finance a vede k le­pším výsledkům než práce jednotlivců. Pro dobré fungování týmu je potřeba pracovat se všemi členy, uvědomit si role, které jednotliví pracovníci zastávají a přizpůsobit se rozložení sil a schopností týmu.

Výkonnost
Tato schopnost znamená nejen odvádět dobrý výkon, ale především schopnost nedávat najevo žádné příznaky únavy ani při rostoucím množství práce nebo psychickém tlaku. Důležitá je především schopnost nepodléhat stresu v zátěžových situacích.

Zvyšování kvalifikace
Pokud jste se domnívali, že po promoci zahodíte veškeré knihy a nikdy už je neotevřete, je pro vás požadavek zvyšování kvalifikace zřejmě nepříjemným zjištěním. Mnoho oborů vyžaduje téměř neustále zvyšování kvalifikace a jinak než učením toho lze dosáhnout jen obtížně. Tento požadavek Vám však nahrává, protože jste měli možnost se s novými poznatky setkávat ve škole téměř neustále a také máte nejlepší předpoklady pro další vzdělávání.
 

-------------------------------------------------------------------------------------------

 

30.07.2010

 

Aktuální pozice

Aktuality

13. 1. 2017 - Od 1.1.2017 došlo ke zvýšení minimální mzdy na 11.000 Kč.
13. 1. 2017 - ŽIVOTOPIS - MÉNĚ JE VÍCE Jak napsat životopis, aby obsahoval správné množství informací: 1. Nezačínejte životopis sekcí s názvem „Kariérní cíl“ 2. Nepoužívejte otřepaná klišé 3. Pozor na překlepy a gramatické chyby 4. Neuvádějte zbytečně mnoho kontaktů 5. Vyhněte se potenciální diskriminaci 6. Vynechte data v sekci „Vzdělání“ 7. Vynechte nerelevantní pracovní zkušenosti 8. Neuvádějte sekci „IT dovednosti“, pokud ovládáte jen ty základní 9. Nepište nic o referencích, pokud nebyly předem požadovány 10. Pozor na příliš dlouhý životopis (zdroj:http://www.hrnews.cz/lidske-zdroje/personalni-marketing-id-148675/zivotopis-mene-je-vice-id-2404117)